Microsoft wzywa brytyjskiego regulatora do cofnięcia blokady umowy Activision Blizzard

Microsoft przedłożył brytyjskiemu organowi regulacyjnemu dokument dotyczący istotnej zmiany okoliczności, który sprzeciwia się przejęciu Activision Blizzard za 68,7 mld USD, wzywając go do wycofania się z umowy.

Umowa Microsoft z Activision Blizzard
Umowa Microsoft z Activision Blizzard

Brytyjska Agencja ds. Konkurencji i Rynków (Competition and Markets Authority - CMA) wcześniej odrzuciła możliwość zawarcia umowy, argumentując obawy dotyczące dominacji Microsoftu na rynku cloud gamingu, zarówno obecnego, jak i potencjalnego w przyszłości.

Mimo tej przeszkody, Microsoft kontynuował podpisywanie umów z innymi firmami i stoczył wygraną batalię z Federalną Komisją Handlu Stanów Zjednoczonych (US Federal Trade Commission - FTC) w sądzie, co sprawiło, że stanowisko CMA w sprawie tej umowy wydaje się coraz bardziej odosobnione. Firma twierdzi teraz, że to nowe zobowiązania powinny zostać wzięte pod uwagę przez CMA. Microsoft stwierdza, że gdyby CMA uwzględniła te nowe umowy w swojej oryginalnej decyzji, jej stanowisko mogłoby się różnić.

Wśród przytoczonych zobowiązań Microsoftu znajduje się 10-letnia umowa z platformą cloud gamingową Nware, podpisana zaledwie kilka dni po decyzji CMA. Firma twierdzi, że CMA nie mogła "uwzględnić" tej umowy, a także innych umów dotyczących chmury z Nvidia, Boosteroid i Ubitus, które zostały zaakceptowane przez europejskie śledztwo w sprawie przejęcia.

Nowa umowa z Sony w sprawie utrzymania gry Call of Duty na PlayStation została podpisana w lipcu, po decyzji CMA, a Microsoft  "zapewnia, że najpotężniejszy gracz w branży gier wideo będzie miał dostęp do najważniejszej gry Activision na długie lata" przez najbliższych 10 lat.

Te argumenty, wraz z analizą dostępną dzięki sprawie sądowej FTC, stanowią dowód na to, że decyzja CMA "podważa" zamiar przejęcia Activision Blizzard - twierdzi Microsoft.

Obecnie Microsoft i Activision Blizzard przedłużyli termin do 18 października, co pozostawia obu firmom nieco mniej niż trzy miesiące na finalizację przejęcia. Podczas gdy Microsoft złożył dokument informujący o znacznych zmianach okoliczności, wzywając CMA do wycofania swojego sprzeciwu lub zmiany oryginalnej decyzji, jednocześnie pracuje nad złożeniem zaktualizowanego wniosku do CMA. CMA musi podjąć swoją ostateczną decyzję do 29 sierpnia, ale oświadczyła, że "stara się spełnić swoje obowiązki jak najszybciej".

Tagi:
Szanujemy Twoją prywatność
W celu zapewnienia pełnej funkcjonalności oraz bezpieczeństwa, a także aby dostarczyć spersonalizowane treści, nasza witryna przechowuje pliki cookie.

Ponieważ szanujemy prawo do prywatności użytkownika, możesz zrezygnować z zaakceptowania niektórych rodzajów plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj do naszej polityki prywatności

Ustawienia zaawansowane