Wszystkie najnowsze procesory AMD są dotknięte luką „Inception”, która może powodować wyciek danych

Niedawno odkryto lukę Downfall w procesora w Intela szóstej generacji i nowszych, teraz znaleziono lukę "Inception", w procesorach AMD Ryzen

Amd Ryzen Inception
Amd Ryzen Inception

Procesory na architekturze AMD Ryzen Zen 3 i Zen 4 zawierają lukę bezpieczeństwą, zwaną "Inception". Jest to poważna luka, która umożliwia atak typu side-channel, ,mający doprowadzić do przejęcia prywatnych danych. Wedlug AMD, generacje Zen 1 i Zen 2 nie zawierają tej luki.

Dzięki odpowiednio napisanemu exploitowi, pozwala na dostęp, nie autoryzowanym uzytkownikom, do prywatnych danych, przechowywanych w pamięci. Exploit ten, wykorzystuję tak zwaną funkcję do przewidywania rozgałęzień wątków, powodując wyciek pamięci. Według raportu, wyciek jest dość grożny, bo pozwala z prędkością 39 bajtów na sekundę, między innymi odczytać zaszyfrowane hasła wszystkich użytkowników, dostępnych na serwerze.

AMD potwierdziło istnienie tej luki, ale uznało za mało groźne, ponieważ lukę da się wykorzystać, tylko instalując lokalnie złośliwe oprogramowanie. AMD wprowadziło poprawki mikrodu, na niektóre modele procesorów, jednak powoduje ona spadek wydajności o ponad 50%. Pozostaje poczekać, na opracowanie poprawek, które nie spowolnią procesora.

Tagi:
Komentarze (0)
    Szanujemy Twoją prywatność
    W celu zapewnienia pełnej funkcjonalności oraz bezpieczeństwa, a także aby dostarczyć spersonalizowane treści, nasza witryna przechowuje pliki cookie.

    Ponieważ szanujemy prawo do prywatności użytkownika, możesz zrezygnować z zaakceptowania niektórych rodzajów plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj do naszej polityki prywatności

    Ustawienia zaawansowane